Za sigurniji Internet

Autor: Ivan Kardum, 27. 2. 2024.

U cilju edukacije učenika za pravilno korištenje interneta, a povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta (6. veljače 2024.) u našoj školi održano je niz aktivnosti za učenike i roditelje u cilju prevencije nasilja i izloženosti djece neprimjerenim sadržajima u virtualnom svijetu.

Izdvajamo predavanje za učenike i roditelje učenika 5. razreda Prevencija nasilja na internetu kojeg je održao Robert Pavleković, policijski službenik odjela za planiranje i prevenciju Policijske uprave Istarske županije.

Zabrinjavajući je podatak da jedan dio učenika uopće ne razmišlja o svojoj sigurnosti na internetu, ali je dobro da vjeruju da im edukacija može pomoći da se osjećaju sigurnije u korištenju interneta. Upravo ta činjenica govori u prilog odgovornosti koju imaju odrasle osobe – roditelji, učitelji, treneri…i sve ostale važne odrasle osobe u životu djece da ih upozore na opasnosti kojima mogu biti izloženi prilikom korištenja interneta kao i svim dobrobitima korištenja istoga.

Gospodin Pavleković naglasio je učenicima i njihovim roditeljima da odrasli imaju pravo i obvezu nadzirati s kime se djeca druže u virtualnom svijetu, koje stranice posjećuju i koliko vremena provode za internetom. Upućeni su na odgovorno korištenje interneta.

Nakon održanog predavanja učenici su na Satu razrednog odjela pisali osvrt:

Naučio sam da na internetu ne prihvaćam sve što mi se nudi i da ne smijem koristiti društvene mreže za zlostavljanje i ponižavanje. (Ivan)

Naučio sam da ignoriram sve neprimjerene sadržaje. (Val)

Naučio sam da ne idem na neprimjerene stranice. (Tomislav)

Na predavanju sam naučila puno toga. Da ne smijem davati svoje podatke i ne smijem stavljati lažne godine jer postoji razlog zašto su godine važne. Također ne smijem prihvaćati sva pitanja. Jako sam se uplašila jer sam pola toga već napravila. Više nikada neću napraviti ništa od toga. Za pomoć se mogu obratiti odraslim osobama – roditeljima, učiteljima… Shvatila sam da ima puno lažljivaca na internetu. Više nikada neću učiniti ništa od toga. Bilo je poučno i zabavno. (Emili)

Predavanje mi je pomoglo da shvatim kako da se zaštitim od nasilnika na internetu i društvenim mrežama. Gospodin Pavleković nam je rekao da ima puno lažljivaca na internetu koji nas mogu prevariti. Rekao nam je da to prijavimo. Ovo predavanje mi je dalo do znanja da Internet može biti i zabavan ali i opasan. (Raul)

Za učenike 6. razreda  ravnatelj Gradske organizacije Crvenog križa Igor Ostojić održao je predavanje Prevencija nasilja na društvenim mrežama.

Tijekom veljače razrednici i predmetni učitelji u skladu sa svojim predmetnim kurikulumom i ostvarivanjem očekivanja među predmetnih tema također su s učenicima ostvarili odgojno-obrazovne ishode usmjerene na odgovorno ponašanje u korištenju interneta.

Pripremile:

M. Vladišković Bernobić, prof., razrednica 5. b