Sretan rođendan, Zemljo!

Autor: Ivan Kardum, 3. 5. 2023.

Povodom Dana planeta Zemlje, učitelj Antun  Matasović razgovarao je s učenicima 4. b razreda i produženog boravaka o obnovljivim i neobnovljivim izvorima energije.

Tijekom razgovora, šteti li više okolišu iskorištavanje obnovljivih ili neobnovljivih izvora energije, učenici su zaključili da svi trebamo misliti na dobrobit svojeg planeta te iskorištavati obnovljive izvore energije. Davali su vrlo kreativne odgovore na koje se sve načine koriste obnovljivi izvori energije.

Učenici su izjavili da već postoje električni automobili kojima vlasnici pune bateriju električnom energijom i na taj način pridonose očuvanju okoliša. Istaknuli su da i u našem školskom dvorištu postoji solarna panel klupa koja žično i bežično puni mobitele i računala.

Uređaje je moguće puniti tijekom cijelog dana, zahvaljujući sunčevoj energiji koju solarni paneli provode do baterije. Ta pametna klupa i svijetli noću uz pomoć sunčeve energije koja se akumulirala tijekom dana. Zatim su naučili kako nastaje strujni krug. Sami su uspješno istražili i uz pomoć učitelja i  pripremljenog materijala napravili strujni krug.

Učenici su se oduševili kada su pritisnuli sklopku jer je žaruljica zasvijetlila.

Zaključili su da se električna energija u žarulji pretvara u svjetlost, ali i u toplinu.

Bilo je to zabavno i korisno provedeno vrijeme uz poruku da koristimo štedljive žarulje i uređaje jer time možemo doprinijeti očuvanju našega planeta. Učenici 4. b razreda zajedno sa svojom učiteljicom Marijom Matasović reciklirali su stari papir i napravili eko-čestitke za rođendan svojoj Zemlji.

Učenici poručuju da koristimo reciklirane materijale u svakodnevnom životu jer time ćemo razveseliti svoju Zemlju.