Održana prva sjednica Vijeća učenika u novoj nastavnoj godini

Autor: Ivan Kardum, 17. 10. 2023.

Nakon međusobnog predstavljanja i mini kampanje za predsjednicu Vijeća učenika izabrana je Lea Miloš, 8. c a za zamjenika Jura Oroz, 7. a i Petar Radolović. 4. ŽB

Prva sjednica Vijeća učenika je održana 10. 10. 2023. godine sa sljedećim dnevnim redom:

1.     Predstavljanje i upoznavanje članova Vijeća učenika

2.     Osnivanje Vijeća učenika - izbor predsjednika i zamjenika predsjednika Vijeća učenika

3.     Radionica: Prijedlog tema programa rada Vijeća učenika

4.    Prijedlog izmjene Kućnog reda škole

Radi što bolje pripreme za 1. sjednicu Vijeća učenika učenici su uz Poziv dobili i dva radna materijala:

• Radni list za člana Vijeća učenika s četiri pitanja; napisani odgovori poslužili su učenicima za osobno predstavljanje, ali i za predstavljanje i zastupanje interesa svog razrednog odjela i
  • Radni list “Za one koji žele znati više”; s člancima iz dokumenata koji određuju djelokrug rada Vijeća učenika.

Pedagoginja Snježana Tićak-Balaž je informirala učenike o ulozi i ovlastima Vijeća učenika, te pohvalila prošlogodišnju aktivnu ulogu članova u provođenju radionice Učenici – učenicima:  Naš izbor je zdrav život.

Prije glasovanja svaki je učenik vodio svoju osobnu mini kampanju predstavljajući svoje jake strane i interese te što vole u svom razrednom odjelu i u školi.

Psihologinja Gordana Vorkapić Jugovac je učenicima objasnila pojmove tajnog i javnog glasovanja, način izbora kandidata. Po završetku glasovanja izborno povjerenstvo prebrojalo je glasove i izvijestilo o regularnosti glasovanja.

Ravnateljica Marija Mufić Santin je čestitala izabranim učenicima koji su se zahvalili na ukazanom povjerenju.

Sjednica je nastavljena provedbom radionice i aktivnim uključivanjem svih članova Vijeća učenika u izlaganje i raspravljanje o temama koje su njihovi prijatelji/vršnjaci iz razrednog odjela predložili za rad Vijeća učenika u interesu unaprjeđenja kvalitete rada naše Škole. Teme su sljedeće:

· opremanje škole (ormarići za učenike, više kauča na školskim hodnicima, zamjena stolica u kabinetu Tehničke kulture))

· uređenje sanitarnih čvorova za učenike (topla voda, pregrade između pisoara, intimne vrećice za učenice)

· prijevoz učenika putnika (uvođenje autobusa nakon 6. sata, pravovremeni dolazak autobusa za povratak kući nakon 7. sata)

· poboljšati školski jelovnik – topla hrana za učenike 1. – 4. razreda, papirnati ubrusi za učenike

· više izleta (tri puta godišnje, od toga jedan s noćenjem), više nastave izvan učionica

· uređenje školskog dvorišta -  za mogućnost održavanja nastave na otvorenom, postaviti više  klupa za sjedenje

· zabavni odmori: glazba za vrijeme odmora

· organizacija školskih kvizova

· petkom u produženi boravak uvesti sportsku aktivnost

· zajedničke akcije roditelja, učitelja i učenika na uređenju dvorišta škole u PŠ Žbandaju

· stručne teme za učenike: Kako provoditi veliki odmor?  Nije sve u odjeći! Kako učenici svojim ponašanjem mogu doprinijeti da škola bude ugodno mjesto za sve učenike? Pitanja i odgovori – aktualni sat.

Osim navedenih prijedloga učenici su predlagali i neke promjene na koje se ne može utjecati jer su propisane Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi i pravilnicima, te je dogovoreno da će na slijedećem Vijeću učenika dobiti odgovore na sve navedene prijedloge.

Na kraju 1. sjednice učenici su javnim glasovanjem iskazali svoj stav o prijedlogu Učiteljskog vijeća i Vijeća roditelja o izmjeni čl. 29 i 38 Kućnog reda škole prema kojem se mobitel u školi može koristiti samo u nastavne svrha, a svako ostalo korištenje mobitela imat će za posljedicu pravo odrasle osobe u školi da učeniku uzme mobitel i pohrani ga na sigurno mjesto. Mobitel će biti oduzet na 7 dana nakon čega ga može preuzeti roditelj.

Od 30 članova Vijeća učenika 25 ih je glasalo za navedenu izmjenu Kućnog reda škole, dok je 5 učenika također podržalo izmjenu, ali su predložili da vrijeme oduzimanja mobitela bude 5 dana.

Aktivnim sudjelovanjem i raznolikošću prijedloga tema za rad Vijeća učenika učenici su  pokazali ozbiljnost u promišljanju svoje uloge i želju za aktivnim uključivanjem s ciljem unaprjeđivanje kvalitete rada škole.

Pripremile:
Snježana Tićak-Balaž, pedagoginja