ODRASTI NEOVISAN

Autor: Ivan Kardum, 7. 12. 2023.

OBILJEŽAVANJE MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI

Predavanje prof. dr. sc. S. Sakomana za učenike

U sklopu ostvarivanja školskog preventivnog programa Naš izbor je zdrav život obilježen je Mjesec borbe protiv ovisnosti već tradicionalnim gostovanjem prof. dr. sc. Slavka Sakomana u našoj školi 16. studenog 2023.

Prof. dr. sc. S. Sakoman održao je tribinu Odrasti neovisan - predavanje za učenike 8. razreda u trajanju od dva školska sata. S puno životnih primjera iz svog bogatog profesionalnog iskustva, iskrenom brigom za to kako se mladi osjećaju i kako razmišljaju, koristio je priliku da ih poučava o štetnosti konzumiranja sredstava ovisnosti i stvaranju stava zašto je važno odrastati i biti u životu neovisan o sredstvima ovisnosti.

Poticao je učenike na otvorenu komunikaciju i mogućnost da mu postavljaju pitanja na koja je kako kaže jedna učenica „profesionalno odgovarao“.

Na Satu razrednika provedena je evaluacija održane tribine. Odgovori učenika ukazuju na njezinu višestruku korisnost za formiranje zdravih stavova mladih kako na osobnoj razini tako i na razini za mladih uopće.

Neki od odgovora učenika:

Predavanje mi je pomoglo trenutno, a važno je i za budućnost jer sam saznala koliko su ovisnosti štetne.

Predavanje mi je pomoglo da nikada ne taknem ni jedno sredstvo ovisnosti jer štete mom zdravlju.

Hvala doktoru Sakomanu jer sam saznao dosta novih znanja o  ovisnostima i zato ih nikada neću koristiti.

Puno sam naučio jer je dao puno primjera iz života pa je bilo lako razumjeti i pratiti.

Pušenje, pijenje, drogiranje nije zabavno, nema smisla jer je štetno.

Saznao sam  da korisnost treba pronaći u nečem drugom, a ne u ovisnostima

Educiranje je važno već u mlađoj dobi kako bi se smanjio broj ovisnika i povećala kvaliteta života.

Predavanje je korisno i za mlade i za starije.