Boje izbora

Autor: Ivan Kardum, 7. 12. 2023.

U prepunom foajeu Pučkog otvorenog učilišta Poreč u petak, 1. prosinca 2023., otvorena je dječja izložba simboličnog naziva Boje izbora. Izložba je nastala  kao rezultat likovnog natječaja u programu porečkog Mjeseca borbe protiv ovisnosti na temu „Moj izbor je zdrav život“, a dio je dugogodišnjeg projekta s ciljem poticanja inventivnosti i kreativnosti u prevenciji rizičnih ponašanja te motiviranja što većeg broja učenika da kroz likovno izražavanje promišljaju o zdravim životnim izborima.

Nakon pozdravne pjesme učenika 2. razreda,  izložbu je otvorila ravnateljica i psihologinja Zdravog grada Poreč Nataša Basanić Čuš. Zahvalila je svim školama koje su se odazvale pozivu na Natječaj. Na izložbi su predstavljena  najuspješnija postignuća učenika iz 6 osnovnih škola i jedne srednje škole Istarske županije.

Stručni žiri, na čelu sa prof. Marijom Cvitković Nadenić, imao je težak zadatak da između likovnih radova pristiglih na Natječaj odabere radove za izložbu i radove koji će se nagraditi. Nagrada učenicima je tiskanje njihovog likovnog rada na dopisnicu/razglednicu koju će učenici upućivati na adrese po osobnom odabiru. Ovih dana moguće je da budete jedna od tisuću osoba koja će na svoju adresu primiti dopisnicu  s pozivom na zdrave životne izbore.

Na izložbi je predstavljeno 25 iznimno kvalitetnih individualnih radova, te dva skupna rada. Od strane stručnog žirija nagrađeno je 6 likovnih radova: Luka Ramuščak (2. razr. OŠ Poreč, mentorica Snježana Stifanich), Maria Krizmanić (7. razr. OŠ Tar – Vabriga, mentorica Marina Dželalija Jakominić), Vigo Opačak (2. razr. OŠ Poreč, mentorica Lorena Beaković), Zoe Šestan (6. razr. OŠ Šijana Pula, mentorica Nada Žunec), Teo Milotić (5. razr. OŠ Poreč, mentorica Marija Cvitković Nadenić), Vana Prpić (4. razr. OŠ Poreč, mentorica Davorka Škarica)

Na sam dan otvaranja izložbe publika je dobila mogućnost glasovanjem odabrati još dva rada koji će biti nagrađeni. Stotinjak glasačkih listića u trenutku je planulo,  a najviše glasova od strane publike dobila su Lana Cetina (4. razr. OŠ Poreč, mentorica Davorka Škarica) i Jana Rakovac, (4. razr. PŠ Žbandaj, metorica Marina Čabraja).

Svim nagrađenim učenicima priznanja i nagrade dodijelile su ravnateljica Zdravog grada Nataša Basanić Čuš i psihologinja Gordana Vorkapić Jugovac.

Izložba je otvorena do 11. prosinca 2023. te se pozivaju zainteresirani da je pogledaju i na taj način podrže učenike u promociji zdravih životnih izbora.