Autor: Kristina Lijović, 20. 4. 2016.

U utorak 12. travnja 2016. održano je Vijeće učenika koje je sazvao predsjednik Vijeća učenika  Toni Gmitrović, učenik 6.a razrednog odjela.

Na Vijeću učenika učenicima se predstavila gđa. Nadija Kos, dipl.učiteljica, mentorica, nova ravnateljica Škole. Učenicima je zaželjela uspješan rad i dobru suradnju.

Pedagoginja Suzana Uzelac informirala je  učenike o socijalno-emocionalnim kompetencijama koje su na prošloj sjednici  učenici naveli kao razlog zbog kojega su izabrani u Vijeće učenika.

Osobine i vrijednosti koje su  iskazali i za koje misle da su ih njihovi vršnjaci u njima prepoznali su prijateljstvo (pomaganje, pouzdanost, briga za druge), uspjesi u školi (aktivno sudjelovanje u radu i uspjeh), uzorno ponašanje (pristojnost, poštivanje pravila) i posjedovanje socijalnih vještina (odgovornost, suradljivost, spretnost, snalažljivost, ali i duhovitost).

Tema Vijeća učenika bila su Prava i obaveze djece. U teorijskom dijelu učenici su upoznati s dokumentima koji govore o pravima i obavezama djece, državama koje su ih potpisale i koje ih poštuju. Konvenciju o pravima djece nije potpisalo samo šest država u svijetu, a učenici su dobili zadatak otkriti koje su to države.

Izvedene su radionice u kojima su svi aktivno sudjelovali, a vodile su ih pedagoginje škole. U prvoj radionici učenici su se upoznali  s  18 dječjih prava i to na način da su simbolima trebali prepoznati i pridružiti pravo koje im pripada. Svako pravo ima i obavezu te su u sljedećoj radionici učenici naveli svoje obaveze u odnosu na prethodno utvrđena prava. Radilo se u  pet skupina po deset učenika, a predstavnici grupa upoznali su sve prisutne sa svojim radom. Radionica je završila pitanjem "Postoji li nešto što bi sva djeca svijeta željela i trebala kao dar?". Na dar prisutnim učenicima pedagoginja Snježana Tićak Balaž pročitala je prigodnu pjesmu Dijete, M.Mudri.

U cilju zadovoljavanja potrebe za kvalitetnijom organizacijom i zdravom prehranom u školskoj  kuhinji  ravnateljica Škole je predložila i vodila izbor učenika koji će, uz učitelje i roditelje, sudjelovati u radu tima.

Tijekom rada u radionicama učenicima je pomagala psihologinja G.Vorkapić Jugovac. Zapisnik vodila tajnica škole N. Hasagić, a sve je fotografirala P. Mažar - zamjenica predsjednika Vijeća učenika.