Autor: Administrator , 6. 12. 2017.

Školski projekt „Rasplesani razredi“ je više od plesa. U to su nas uvjerili učenici sedmih i osmih razreda OŠ Poreč plešući u Centru za mlade tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti.

Ove su godine 17. i 24. studenoga  prvi put  školski projekt Rasplesani razredi  u Centru  za mlade prezentirali  učenici 7. razreda. Učenici 8. razreda imat će priliku plesati u Centru za mlade 1. i 8. prosinca.  Cilj ove inicijative je  upoznati učenike s prostorom koji je u našem Gradu namijenjen mladima, a mlade koji su do sada sudjelovali u projektu, sadašnje srednjoškolce i studente,   pozvati da naučenu vještinu uvrste u program Centra za mlade i tako pridonesu kvalitetnom korištenju slobodnog vremena mladih našega grada.

Učenike su pozdravili Tihana Mikučić, savjetnica za društvene djelatnosti, socijalni razvoj i zdravstvenu zaštitu i Nino Ritoša, član Savjeta mladih Grada koji im je predstavio program i aktivnosti Centra.

Školski preventivni projekt Osnaživanje djece kroz ples „Rasplesani razredi“ Osnovna škola Poreč provodi već devet godina  u suradnji sa Zdravim gradom Poreč.  U skladu sa Školskim kurikulumom projekt se provodi za vrijeme Sata razrednika i namijenjen je svim učenicima 7. razreda. Zadovoljstvo je reći da je već  preko 1000 mladih našega grada naučilo osnove nekoliko standardnih i latino američkih plesova.

Zašto je odabran baš ples kao životna vještina koju podučavamo mlade?

Dokazano je da ples smanjuje stres, suviše bučne pojedince i grupe smiruje, a tihe potiče na aktivnost. „Ples je sredstvo koje potiče djecu da sruše socijalne zapreke, nauče se poštovanju i uvažavanju,  nauče kako se s pažnjom odnositi prema drugima, kako poboljšati samopouzdanje, komunikaciju i suradnju, kako prihvatiti druge i kada su drugačiji od nas.“(Dulaine i Yvonne Mareeau) Cilj je inspirirati mlade da plesanjem čine dobro, poštuju jedni druge i osjećaju se ponosnim.

O zadovoljstvu učenika govore i njihovi dojmovi nakon održane prezentacije: „U Centru za mlade mi je bilo jako lijepo i zabavno, učili smo nove plesne korake, zabavljali smo se i uživali.“

„Moja  mama i ja smo jedva čekale 7. razred  da naučim plesati, jer je važno znati plesati u životu.“ „Bilo je lijepo plesti i upoznati prostor  Centra za mlade.“

„Bilo mi je jako lijepo plesati u Centru za mlade s vršnjacima iz susjednog razreda.“