Održana 1. sjednica Vijeća učenika OŠ Poreč

Nakon međusobnog predstavljanja i minikampanje svakog učenika izabrano je predsjedništvo Vijeća učenika. U nastavku rada učenici su u ime razrednog odjela raspravljali o temama kojima se žele baviti tijekom svoga mandata radi unaprjeđenja kvalitete rada škole.

Prva sjednica Vijeća učenika je održana 11. 10. 2022. godine.

S ciljem što bolje pripreme za 1. sjednicu Vijeća učenika učenici su uz Poziv dobili i dva radna materijala:

• Radni list za člana Vijeća učenika s četiri pitanja; napisani odgovori poslužili su učenicima za osobno predstavljanje, ali i za predstavljanje i zastupanje interesa svog razrednog odjela i
  • Radni list “Za one koji žele znati više”; s člancima iz dokumenata koji određuju djelokrug rada Vijeća učenika.

S dnevnim redom sjednice učenike su upoznali prošlogodišnji zamjenici predsjednika Vijeća učenika Petar Puškarić, 5. c i Teo Milotić, 4. PŠ Žbandaj.

Pedagoginja Snježana Tićak-Balaž informirala je učenike o ulozi i ovlastima Vijeća učenika, te pohvalila prošlogodišnju aktivnu ulogu članova u provođenju radionice za učenike Glasam za zdrave životne izbore kao i sudjelovanje u projektnim aktivnostima: (G)rad s mladima i osnivanja Kluba mladih grada Poreča.

Nakon pojedinačnog predstavljanja koje je poslužilo za međusobno upoznavanje i usvajanja dnevnog reda učenici su upoznati s načinom izbora predsjednika i zamjenika predsjednika koji čine predsjedništvo Vijeća učenika.

Psihologinja Gordana Vorkapić Jugovac je učenicima objasnila pojmove tajnog i javnog glasovanja, glasački listić, način izbora kandidata na glasačkom listiću, kao i pojam važeći i nevažeći glasački listići.

Prije glasovanja svaki je učenik uz pomoć Radnog lista (kojeg je dobio uz poziv za 1. sjednicu) vodio svoju osobnu kampanju predstavljajući svoje jake strane i interese te što vole u svom razrednom odjelu i u školi.

Za glasovanje su pripremljeni glasački listići i glasačka kutija. Učenici su dobili uputu da na glasačkom listiću mogu zaokružiti samo jednog kandidata. Po završetku glasovanja izborno povjerenstvo prebrojalo je glasove i izvijestilo o regularnosti glasovanja.

Svi glasački listići bili su važeći. Za predsjednika Vijeća učenika izabran je Ruben Ray Zdjelar, učenik 8. c, a za zamjenika predsjednika Teo Milotić, učenik 4. razred PŠ Žbandaj. Izabrani učenici su se zahvalili na ukazanom povjerenju.

Sjednica je nastavljena aktivnim uključivanjem svih članova Vijeća učenika u izlaganje i raspravljanje o temama koje su njihovi prijatelji/vršnjaci iz razrednog odjela predložili za rad Vijeća učenika u interesu unaprjeđenja kvalitete rada naše Škole. Teme su sljedeće:

• opremanje škole (ormarići za učenike, više kauča na školskim hodnicima, nabava pametnih ploča za učionice koje ih nemaju)
  • uređenje sanitarnih čvorova za učenike (topla voda, intimne vrećice za učenice)
  • uređenje škole i školskih terasa
  • prijevoz učenika putnika (uvođenje autobusa nakon 6. sata, pravovremeni dolazak autobusa za povratak kući nakon 7. sata)
  • početak nastave u matičnoj školi uskladiti s radnim vremenom većine roditelja (početak u 8,00 ili 7,45 sati kako bi ih roditelji mogli otpratiti pri odlasku u školu)
  • više izleta (dva puta godišnje), više nastave izvan učionica
  • uređenje školskog dvorišta spravama primjerenim učenicima, stolovima za mogućnost održavanja nastave na otvorenom
  • sakupljanje donacije prodajom učeničkih likovnih i tehničkih radova
  • zajedničke akcije roditelja, učitelja i učenika na uređenju dvorišta škole u PŠ Žbandaju
  • bibliobus za PŠ Žbandaj
  • stručne teme za učenike: Kako motivirati učenike za učenje? Kako učenici svojim ponašanjem mogu doprinijeti da škola bude ugodno mjesto za sve učenike?

Raznolikošću prijedloga tema za rad Vijeća učenika učenici su  pokazali ozbiljnost u promišljanju o svojoj ulozi i želju za aktivnim uključivanjem u unaprjeđivanje kvalitete rada škole.

Ovakav rad Vijeća učenika rezultat je kvalitetne suradnje svih dionika odgojno-obrazovnog procesa učenika, razrednika, stručne službe i roditelja radi pripreme djece za aktivno građanstvo.