Autor: Ivan Kardum, 15. 3. 2023.

U Osnovnoj se školi Poreč na radost učenika, učitelja, djelatnika škole i roditelja, godinama uspješno provodi preventivni program Osnaživanje djece kroz ples – Rasplesani razredi. Projekt provode razrednici sedmih i osmih razreda uz stručnu službu škole te uz vodstvo plesnih instruktora iz Plesnog centra Studio iz Pule. Na taj način učenici Sate razrednika provode usvajajući jednu od važnijih i ljepših životnih vještina – ples.

Zahvaljujući dobroj suradnji lokalne zajednice i financijskoj podršci Zdravog grada Poreč, škole našega Grada jedine su škole u Hrvatskoj koje omogućuju svim svojim učenicima da po završetku osnovne škole, osim usvojenih akademskih znanja,  usvoje i jednu važnu životnu vještinu, a to je ples.

Osnovni je cilj projekta Rasplesani razredi uključenost svih učenika u zajedničku aktivnost, zbog čega je projekt dio kurikuluma za Sat razrednika. Projekt je osmišljen jer je dokazano da ples ima važnu ulogu u zdravom rastu i razvoju pojedinca te doprinosi osjećaju zajedništva. One koji su bučniji, ples uči kako da postanu koncentrirani i mirniji, a one mirne, ples potiče na aktivnost. Zahvaljujući plesu razvija se suradnički odnos među učenicima, stvara se navika pružanja podrške i učenici uče uvažavati jedni druge. Ples smanjuje pojavnost rizičnih ponašanja, a smanjuje je i stres. Ples je više od plesa - ruši socijalne barijere, razvija suradnju i kulturu ophođenja.

Najvažnije od svega, ples je vještina koju mogu svi usvojiti. Kaže se - tko može hodati, može i plesati, a to potvrđuju i generacije učenika OŠ Poreč.

U proteklih 11 godina, koliko traje projekt, više od 1200 učenika, danas mladih ljudi našega grada, naučilo je osnove plesa. Projekt im je ostao jedna od najdražih uspomena na školovanje. Nakon dvije godine pauze zbog covida, ove se godine projekt ponovno provodi. Od prosinca 2022. godine do ožujka 2023. učenici su postupno učili standardne i latinoameričke plesove. Dana 9. ožujka održan je prvi nastup učenika pred roditeljima, pri čemu su se i roditelji pridružili plesu, a sljedeći nastup učenici će imati na Trgu slobode, na Dan zdravih gradova, u svibnju.